Strona główna
O serialu
Bohaterowie
Twórcy
Aktorzy
Spis odcinków
Artykuły
Galeria
Premiera
Wpadki
Cytaty
Ciekawostki
Download
Multimedia
O stronie
Mapa strony
Linki
Kontakt
.
STEVEN SPIELBERG

Urodzony 18.12.1946r. w Cincinatti w stanie Ohio, USA

Steven Spielberg jest uważany za najwybitniejszego reżysera naszych czasów. Na jego koncie jest wiele ważnych dla światowej kinematografii filmów. Jest człowiekiem, o którym ludzie piszą książki i rozprawy naukowe. Spielberg nie uczył się reżyserii w żadnej ze szkół, jest samoukiem. Swój pierwszy film zrobił w wieku 16. lat. Nosił on tytuł "Firelight" i był przez jeden wieczór wyświetlany w kinie, w rodzinnym mieście twórcy. Następny film "Amblin" zwrócił na Spielberga uwagę ludzi z Universal Studio, którzy zaproponowali mu pracę reżysera obrazów telewizyjnych. Po zrobieniu kilku odcinków znanych seriali min. "Columbo", Steven stworzył film, który dziś uznawany jest za jego debiut - "Pojedynek na szosie". Został on bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków, jak i widzów i pokazał producentom, że mają do czynienia z twórcą ponadprzeciętnym.
Kolejne filmy Spielberga to pasmo sukcesów: "Szczęki", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T", żeby wymienić tylko kilka z nich. Reżyser udowodnił, że na ekranie można pokazać wszystko.
Publiczność na całym świecie zachwycała się filmami, które przedstawiały ich marzenia, opowiadały o przygodach i kosmitach. Dostarczały niesamowitych wrażeń wizualnych, ale i przeżyć natury duchowej. Nietrudno więc zrozumieć, że kiedy w 1985 r. Spielberg zrobił "Kolor purpury" krytyka przyjęła film z niejakim zaskoczeniem. Nikt po nim, człowieku, który oficjalnie przyznawał się, że jeszcze nie wydoroślał, nie spodziewał się dramatu. Od tamtego czasu Steven stara się robić różne filmy. Co jakiś czas wraca do swoich dziecięcych marzeń i tworzy nowy, fantastyczny, ale jednocześnie przekonywujący świat, jak np. w "Parku jurajskim", a czasami cofa się do przeszłości i przypomina niezbyt chwalebne wydarzenia z naszej historii zmuszając do refleksji: "Lista Schindlera", "Amistad".

Wyreżyserował m.in. filmy "Szeregowiec Ryan", "A.I. Sztuczna Inteligencja", futurystyczny dreszczowiec "Raport mniejszości" z Tomem Cruisem, "Wojna Światów" również z Tomem Cruisem oraz dramat sensacyjny "Złap mnie jeśli potrafisz", w którym główne role zagrali Leonardo DiCaprio i Tom Hanks oraz film "Terminal" również z Tomem Hanksem.

W 2000 roku wraz z Tomem Hanksem wyprodukował dla kanału HBO i DreamWorks Television wielokrotnie nagradzany serial opowiadający o wydarzeniach II wojny światowej – "Kompania braci", który zdobył nagrody Emmy i Złotego Globu.

Spielberg jest właścicielem Amblin entertainment, firmy odpowiedzialnej za produkcję takich hitów jak: "Powrót do przyszłości", "Gremliny", "Goonies", "Casper", "Twister", czy "Kto wrobił królika Rogera". Jest również twórcą i pomysłodawcą wielu seriali telewizyjnych: "Strefa mroku", "Niesamowite opowieści". W 1990 r. stworzył postaci "animków", bohaterów serii "Tiny Toon", która stała się jedną z najbardziej lubianych przez dzieci na całym świecie.
Wytwórnia Amblin Entertainment produkuje również serial "Ostry dyżur" dla Warner Bros.

W 1994 r. wspólnie z Davidem Geffenem i Jeffreyem Katzenbergem założył Dreamworks SKG, firmę zajmującą się produkcją filmów i programów multimedialnych. Do ich największych osiągnięć należy zaliczyć obraz "Książę Egiptu", animowaną opowieść opowiadającą o życiu Mojżesza i grę komputerową "The Neverhood", w której wykorzystano nowatorskie metody tworzenia grafiki komputerowej.

Więcej o filmografii znajdziesz na IMDb

Kliknij aby powiększyć
  Kliknij aby powiększyć
Photo by Alberto Rodriguez © Berliner Studio/BEImages
<<Wstecz
 

Ostatnia aktualizacja: 2006.05.11
© DEXTER
stat4u